Jaké AR-15 koupit
Jaké koupit AR-15. Jen málo střeleckých témat je víc kontroverzních, jen na málo témat má každý střelec vyhraněný názor.
(Malá poznámka na začátek, psaná po dopsání textu, který už tak má 5 normostran - je to jen lehké naťuknutí problematiky a obecné věci - specifická určení vyžadují vlastní řešení a co vyhovuje na střelbu IPSC nebude vhodné pro taktiku a podobně. Také je to text pro začátky - pokud přesně víte, že potřebujete 14,75264" hlaveň z nerezu s těžkým profilem, KAC foregrip, B5 grip atd... - tohle nebude článek pro vás.)
Zde budeme prezentovat názor, který je založený na celkem více než 30 letech společných znalostí, na hromadě absolvovaných závodů a kurzů, ale hlavně na draze získaných zkušenostech. Čímž vlastně prezentujeme názor, který je nakonec jen subjektivní, náš a který může nebo nemusí vyhovovat vašemu pohledu na svět, střelectví a AR-15 celkově.
Rozebereme si tu pár mýtů, zcestných očekávání a některých obvyklých chyb (kterých jsme se taky dopustili), ale konečné hodnocení a rozhodnutí je vždy na konkrétním člověku, který bude tu zbraň používat - a samozřejmě platí, že co vyhovuje jednomu, nemusí sedět druhému. Prosíme, myslete na to - jak stále opakujeme, mít zbraň je u nás do značné míry privilegium a používání vlastního mozku by mělo být samozřejmé... Výběr zbraně je o zhodnocení řady parametrů, takže bez dalšího, tady jsou naše (zjednodušené) úvahy:
Několik parametrů je zásadních. Třeba délka hlavně, použitá ráže, a systém odběru plynů.
Všechny tyto parametry ovlivňuje plánované užití zbraně. Pro jednoduchost si to můžeme rozdělit na tři základní oblasti, ze kterých se můžeme odpíchnout.
CQB, boj na krátkou vzdálenost - velmi krátké zbraně v ráži .223 nebo .300, často osazené tlumičem, kde je preferována mrštnost a pohyblivost spíš než balistický výkon na velké vzdálenosti. Často se řeší střelba z různých nestandardních pozic, ze slabého i silného ramene, velmi častá je nutnost použití zbraně v kontextu uzavřených prostor nebo i práce v týmu.
Střelba na velké vzdálenosti - samozřejmě delší hlaveň, 16" a více (původní M16 měly hlaveň dokonce 20"), s tlumičem nebo bez. Ráže jsou zde nejčastěji .223 nebo nějaká větší (třeba .308), na zbrani je větší optika, nožičky (bipod) a podobně - preferuje se stabilita a možnost dokonale zamířit spíš než schopnost řešit rohy v úzkých místnostech a na schodech.
"Univerzální" zbraň, použitelná tak i tak. často je to 14,5"-16", ráže .223. Jako u všeho bude i zde platit, že to sice funguje na obě strany, ale není to ideální ani na jednu.
Je třeba si říct, na co zbraň chceme. Také je třeba si říct, že v ČR je střelba na velké vzdálenosti na střelnicích poměrně neobvyklá (jen pár je na 300 metrů, jen minimum na víc) a že do 100 metrů je to úplně jedno. Většina tréninků i kurzů se střílí max na 50-100 metrů, delší vzdálenosti jsou spíš vzácností. Zato se občas řeší nějaké CQB a krátké/střední vzdálenosti, řeší se pohyb se zbraní, nějaké nestandardní pozice - z toho vyplývá, že pro první zbraň obecně doporučujeme spíše kratší hlavně (to, že je hlaveň kratší nemá velký vliv na přesnost, spíš na energii střely na té větší vzdálenosti).
Ráže
223 Remington (.223) - civilní příbuzný ráže 5,56x45, tedy ráže v současné době používané jako primární pro armády civilizovaného světa (NATO a další). Náboje 223 Remington a 5,56x45 NEjsou zaměnitelné - v komoře 5,56 můžete střílet náboje 223, v komoře 223 nemůžete střílet náboje 5,56 (což není problém, náboje 5,56 nejsou schválené pro civilní použití). Většina výrobců to v dnešní době řeší tak, že všechny jejich zbraně mají komory 5,56 nebo 223 Wylde (umožňující střílet obě ráže), i když kvůli zkušebně a následné registraci jsou označené jako .223 Remington. Základní váha náboje je 55 a 69gr (tedy 3,56 a 4,47 gramu). Průměr je stejný jako u malorážky (22 LR), tedy 5,6 mm - jedná se o tzv. mikrorážové střelivo, které svoji zraňující (nebo zastavující) schopnost odvíjí od extrémních rychlostí. Díky tomu má malý pokles vlivem gravitace na velké vzdálenosti, ale snadno může ztratit stabilitu (a tím přesnost) vlivem okolních podmínek - třeba je více rizikový průchod čímkoliv (trávou a další vegetací). Výhodou náboje je, že má velkou průraznost (větší průřezové zatížení než jiné ráže), ale nejde utlumit - neexistují rozumné podzvukové varianty, vždy bude mít střela větší rychlost, než je rychlost zvuku. Náboj je konstruován pro primárně pro hlavně délky 14,5" (37 cm) a v kratších hlavních tak nedojde ke spálení veškerého prachu.
Základní cena náboje se pohybuje od 11,60 za kus u nábojů určených na trénink na kratší vzdálenosti a samozřejmě přesné střelivo na větší vzdálenosti (nebo s těžší střelou) jde cenami i na více než dvojnásobek.
300 AAC Blackout (značená různou kombinací těchto tří slov) - také označovaná jako 7,62x35. Jedná se o náboje vycházející z náboje 223 Remington - mají stejné dno, umožňují tedy použít stejné uppery, lowery, nosiče závorníku i závorníky. Zbraně v těchto dvou rážích se mohou lišit jen hlavněmi a plynovými systémy (více k tomu později). Jejich hlavní výhoda je větší váha (základní je 124 gr - 8 gramů, podzvukové varianty mají i 200 gr, tedy 13 gramů) a jejich energie tak není tolik závislá na rychlosti. Výhodou je, že je možné rozumně udělat i podzvukové náboje (náboje, kde střela je pomalejší než rychlost zvuku, tedy velmi dobře utlumitelné), nevýhodou je menší průraznost (průřezové zatížení) a větší pokles při střelbě na velké vzdálenosti. Další výhodou ale je, že je přímo vyvinutý a určený pro krátké hlavně - dle původní specifikace by měl veškerý prach shořet v 9" (asi 22 cm) dlouhé hlavni.
Také se jedná o méně rozšířený náboj a s tím je spojená jeho vyšší cena (přes 18 korun za náboj nadzvukový, 21 korun za náboj těžší střelou a pomalejší, než je rychlost zvuku - kvůli tlumení).
308 Winchester (.308, 7,62x51 a další názvy) - vybrali jsme tuto ráži jako zástupce méně obvyklých provedení AR. Většinou je již nutno tu pušku zvětšit (AR-10), ale existují i varianty typu Ruger SFAR (Small Frame AR), které tento výkonný náboj nacpou do standardních rozměrů. Jedná se o ráže speciální (v kontextu pušek AR), u kterých víte proč je chcete - buď je to stavba DMR (Designated Marksman Rifle) nebo vyloženě malé odstřelovací pušky, nebo je to využití pro lovecké účely - tyto ráže ale nejde doporučit na začátek - musíte vědět, proč je chcete. Také nemá ani trochu smysl přemýšlet zde o krátkých hlavních.
Zde je samozřejmě častější použití přesných nábojů, s cenami kolem 40 Kč za kus (levné tréninkové jsou za 20 Kč za kus).
22 LR (malorážka) - pušky ala AR-15 se vyrábějí i v této ráži - byť se jedná o stejný průměr jako u 223, je to diametrálně odlišný náboj (okrajový zápal, zlomek energie, hluku i zpětného rázu). Konstrukce zbraní je odlišná (neuzamčený dynamický závěr, často jiná konstrukce vratné pružiny), ale může být stejný vzhled a část lidí je používá pro zábavný trénink nebo střelbu za zlomek nákladů na střelivo (cena .22 LR je kolem dvou korun), pro první seznámení s touto platformou, nebo pro mládež. Nutno podotknout, že malorážky mohou být "mlsné" a tedy nejlevnější střelivo v nich nemusí fungovat (takže počítejte s cenou za ránu 4-5 Kč), zpravidla je omezená kapacita zásobníku a také kvalita zpracování je diametrálně rozdílná u různých výrobců. Z našich zkušeností má smysl jen pár výrobců (a jednoho silně preferujeme), ale to není primárním cílem tohoto článku.
9mm Luger (9x19) - velice oblíbená ráže u zbraní označovaných jako PCC (Pistol Caliber Carbine) - levný trénink, vysoká míra zábavy, možnost použit tlumič a další faktory z toho dělají oblíbené zbraně. Je třeba říct, že použité ráži se nejedná o klasické pušky v tom smyslu, jak si je většina lidí překvapí - devítky mají zhruba třetinovou energii (nebo méně), značně odlišnou konstrukci vnitřního mechanismu zbraně (zpravidla opět dynamický neuzamčený závěr, nebo jiný systém uzamykání než je u klasických pušek v ráži 223) a další drobné a větší ústupky původní myšlence. Správně sestavená zbraň umožňuje rozhodně levný trénink (cena devítky je poloviční oproti ceně 223ky - 6,10 za kus v základu), trénink i na střelnici, kde není možno střílet puškou (kvůli té nižší energii i průbojnosti) anebo velkou zábavu. V době psaní tohoto článku se jedná o velmi oblíbenou kategorii jak pro zábavu, tak pro sport - v tomto článku se jim ale nebudeme dále věnovat, to si necháme na nějaké pokračování.
Předtím, než se pustíme do délek hlavní, musíme si něco říct o tom, jak to funguje u AR-15 po výstřelu. Samonabíjecí zbraně obecně používají nějakou část energie výstřelu k tomu, aby vyhodily prázdnou nábojnici, nabily do komory nový náboj a také natáhly bicí mechanismus. Dále je můžeme rozdělit na zbraně s uzamčeným s dynamickým závěrovým systémem. Dynamický, nebo také neuzamčený systém, je vepředu bržděn jen vratnou pružinou a hmotou závorníku. U AR-15 je časté, že zbraně v ráži 9mm Luger a malorážky mají neuzamčený systém.
Uzamčený systém je potřeba nejprve nějak odemknout - u klasických pistolí se o to stará pohyb závěru dozadu, u AR-15 je to pohyb nosiče závorníku směrem dozadu a tím pohybem dojde k pootočení závorníku samotného a jeho odemčení. Pak už se může vysunout náboj z komory a může proběhnout celý funkční cyklus zbraně. Toto se děje hlavně proto, aby v komoře poklesl tlak a náboj šel vysunout (nezasekl se tam). Vedlejší pak je snížení zpětného rázu, šetření mechanismu zbraně a ovlivnění chování zbraně.
Ten impulz k odemčení dostává nosič závorníku pomocí plynů, které jsou odebrané z vývrtu hlavně (přes dírku v hlavni a plynový násadec - gas block).
Původní AR-15 jejich konstruktér Eugene Stoner navrhl tak, že ty plyny jsou pomocí duté trubičky vedeny zpět do pouzdra, kde přímo působí na nosič závorníku. Výhodou je jednoduchá a lehká konstrukce a možnost ovlivnění chování zbraně velikostí toho kanálku pro odvod plynů. Nevýhodou může být vyšší zahřívání zbraně (to je čistě teoretické - u samonabíjecích zbraní to nehrozí) a to, že se spaliny dostávají zpět do pouzdra, celé je to "špinavější" a "méně spolehlivé" (úmyslně jsme použili uvozovky). Tento systém přímého odběru plynů se nazývá Direct Impingement, označený je často DI nebo lidově jako plynová AR (odhlédněme od nepřesnosti tohoto označení). Jedná se o tradiční systém používaný i v armádách a "mil-spec" ARka jsou systému DI. Různé délky hlavně vyžadují různé délky plynového systému, takže se objevily čtyři základní - Pistol (nejkratší hlavně), Carbine, Mid-length a Rifle (nejdelší hlavně). Obecně se dá říci, že čím delší je plynový systém, tím příjemnější je chování zbraně, tím "mírnější" je opotřebení zbraně a tím lépe se dá vyladit.
Postupem času se objevily systémy, kde za gasblockem není dutá trubička, ale píst - plyn tak v místě gasblocku zapůsobí na píst a ten přenese impulz na závorník. Systém je čistší (plyn nejde do pouzdra), potenciálně více spolehlivý, ale samozřejmě to má i nevýhody - hlavním je velká váha (píst místo duté trubičky, díly navíc), omezené možnosti vyladění chování zbraně (jednak se hýbe víc dílů - setrvačnost, druhak musí být větší rezerva zpětného rázu) a za nás velká nevýhoda - unikátnost řešení. Protože zatímco DI systémy jsou standardní, takže u pušky s DI systémem je zpravidla možno vzít jiné předpažbí, jinou hlaveň, jiné díly závorníku atd a použít je bez ohledu na výrobce (to je hlavní výhoda mil-spec označení), tak pístové řešení si každý výrobce dělá po svém a trochu jinak. Uživatel tak je u některých dílů omezen na díly toho konkrétního výrobce a nemůže si vybrat, co by raději. Další nevýhodou je, že ARka na to prostě nejsou konstruována, takže to nikdy nebude tak dobré, jako zbraň, která je s pístovým systémem navržena od začátku.
Za nás - i když má pístový systém nějaké výhody, tak rozhodnutí není jednoznačné a je to opět na zvážení pro a proti. Dobře sestavený a nastavený DI systém je při základní péči stejně spolehlivý, ale vždy bude lehčí a bude možno lépe přizpůsobit jeho chování. Také může být ohleduplnější vůči zbytku zbraně a šetřit díly - klidnější odemykání, lepší průběh zpětného rázu atd. Zkrátka pokud není speciální důvod pro píst, doporučujeme držet se klasiky.
Délka hlavně (délka je jen jeden parametr, ještě je typ profilu - tenká, standard, silnostěnná, pak materiály a povrchové úpravy - pro začátek výrazně méně důležité, než si většina lidí myslí):
Extrémně krátké hlavně - 7" - 9" - v ráži 300 blackout běžné, v ráži 223 Remington specialita, většinou pro nějaké extrémní skrytí zbraně, pro použití s tlumičem a podobně. Stejně jako u pistolí platí, že čím kratší hlaveň, tím menší energie (hlavně když je ráže dělaná na násobně delší hlaveň), víc zpětného rázu, víc plamene. Mají plynový systém délky Pistol, takže se hůře ladí a vždy budou trochu "přeplynované", aby fungovaly spolehlivě. Pro použití s tlumičem nebo pro specifické účely určitě použitelná volba, ale jako první zbraň "na vyzkoušení" jen tak z krabice je úplně často nedoporučujeme.
Krátké hlavně - 10" - 12,5" - pro 300 blackout se již jedná o delší hlavně, pro 223 Remington jsou stále trochu kratší, než je armádní standard. Pro nás v délce 11-12,5" ideální zbraň co se kompromisu mezi manipulací a chováním při střelbě týče. Pro střelbu na vzdálenosti běžné u nás použitelné bez problému, při občasné střelbě na větší vzdálenosti také ostudu zpravidla neudělá.
Standard - 14,5" - 16" - 14,5" je standardní délka M4 Carbine, tedy zbraně používané v US Army jako standardní dlouhé zbraně. Díky větší délce trochu těžší, ale pro většinu lidí stále pohodlně ovladatelná zbraň, která se při střelbě chová ještě lépe než zbraně předchozí kategorie. V 300 blackout nemají smysl, v 223 ideál. 16" už je délka, kdy se začínají objevovat silnější ráže (jako 308 Win).
Dlouhé - 18" a více - Přesto, že standardní M16 poprvé použité ve Vietnamu měly 20", nejedná se o obvyklé délky hlavní - vývoj jde dopředu a pro náboje 223 Remington a běžné užití je to zbytečné. Samozřejmě, pro stavbu zbraně na velkou vzdálenost (v jakékoliv ráži) je dlouhá hlaveň nutná, ale i u takové zbraně je délka hlavně jen jedním parametrem a jedná se opět o tak speciální užití, že to není na takovýto obecný článek.
Míření
Ještě více než u pistolí jsou u pušek naprosto běžnou součástí nějaké optické nebo optoelektronické zaměřovací zařízení (puškohledy nebo kolimátory - už i armády je běžně nakupují se zbraněmi, včetně AČR).
Klasická pevná mířidla (v případě AR-15 se jedná o výškově nastavitelnou mušku a stranově nastavitelné dioptrické hledí) jsou za zenitem, a kromě některých speciálních soutěží je jejich užití hlavně jako záložní systém. Neříkáme, že není dobré s nimi umět zacházet, ale nemá smysl v dnešní době na běžné zbraně řešit pevná mířidla - sklopná nepřekáží ve výhledu přes kolimátor. Stejně tak je zbytečné, aby ta záložní mířidla byla kovová - plastové provedení od renomovaných značek je na záložní mířidla více než dostačující a je to přijatelné jak cenově, tak váhově. Na zbraně s dlouhými hlavněmi je to zbytečné úplně.
Kolimátory jsou v dnešní době opravdu standardem - cenově přijatelným, účelově špičkově fungujícím a uživatelsky příjemným. Podle nás je nejlepší začít s klasickou červenou tečkou od slušného výrobce (cenově do 10.000 Kč), kde je jen malé riziko, že se bude tečka sama posouvat a měnit bod záměru. S některými očními vadami (zejména různě závažným astigmatismem) může být použití kolimátoru komplikovanější - je třeba najít obrazec a výrobce, který vyhovuje.
Ke kolimátorům se prodávají také zvětšováky - za kolimátor se umístí sklopný a/nebo odnímatelný "dalekohled", který zvětší obraz viděný přes kolimátor (zpravidla včetně tečky, ale to se dá kompenzovat jasem). Díky tomu, že je to jen zvětšovák, nehrozí změna nastřelení zbraně a je to tedy ideální pro občasné nasazení a situace, když se na větší vzdálenost střílí jen občas. Mají pevné zvětšení, zpravidla mezi 3x a 6x. Dojde už ale k přidání nějaké soustavy čoček a není úplně rozumné zde šetřit a kupovat ta nejlevnější nebo airsoftová řešení - rozdíl v pohledu přes kvalitní a nekvalitní sklo je obrovský a pozná to i laik.
Puškohledy můžeme rozdělit do několika kategorií - první jsou prizmatické puškohledy, někdy mylně řazené do sekce kolimátorů. Jedná se o složitější optická zařízení, která mají nevýhody puškohledů (nutnost umístit hlavu vždy do stejného místa a podobně), takže jednoznačně patří sem. Jejich vnímanou výhodou je to, že obrazec je "vyrytý" do skla, takže fungují i bez baterií, někteří uživatelé s astigmatismem přes ně vidí lépe a obecně mívají velmi kvalitní propustnost světla, protože nemusí mít polopropustnou vrstvu narozdíl od kolimátorů. Nevýhodou ale bývá jejich větší váha a také obtížnější použití v nestandardních polohách (kvůli tomu, že se jedná o soustavu čoček).
LPVO - Low Power Variable Optic je speciální kategorie puškohledů, kde nejnižší přiblížení mívá hodnotu 1x - při pohledu přes ně tedy nedojde ke zvětšení terče - umožňují tak přirozený pohled oběma očima a snadné nalezení terče. Narozdíl od kolimátorů a většiny prizmatických puškohledů umožňují zvýšení přiblížení (6x - 8x) a tedy přesnější střelbu na menší nebo vzdálenější terče. Mají stejné nevýhody jako prizmatické puškohledy (čím větší přiblížení, tím přesnější musí být poloha hlavy na zbrani) ale také řadu výhod a na řadě soutěží jsou neocenitelnou pomůckou.
Klasické puškohledy s větším minimálním zvětšením fungují přesně tak, jak si člověk představí - umožňují snadnější zamíření na malé vzdálené terče (omezené jen rozpočtem investovaným do "skla"), ale nejsou vhodné na střelbu na krátké vzdálenosti. Největší smysl tak mají u dlouhých zbraní používaných jako DMR nebo "odstřelovačky".
U puškohledů se zpravidla jako záložní systém nepoužívají pevná mířidla, ale malé kolimátory (třeba pistolové) - umístěné buď nad puškohledem nebo pod úhlem 45 stupňů na boku zbraně - zbraň se pak dá lehce natočit a na blízko střílet takto. Zde je výhodou malý až zanedbatelný zpětný ráz ráže 223 Remington.
I přes značnou rozsáhlost tohoto článku jsme se dostali jen k úplným základům. Jedná se ale o to nejzásadnější, co je třeba si uvědomit a upřesnit před nákupem pušky typu AR-15. V některém dalším článku se budeme věnovat pušce "od čumáku po ocas" a řekneme si možnosti k jednotlivým funkčním skupinám. Pro začátek ale nejsou tak podstatné, protože AR-15 je tak trochu Lego - všechno se dá vyměnit a postavit k obrazu svému.
Při nákupu u nás samozřejmě nabízíme pomoc při výběru, kompletaci (stavbě) zbraně a vybavení. Proto můžete předchozí text brát jako prezentaci a pokud máte nějaké další dotazy, připomínky nebo něco není jasné, můžete se na nás obrátit. Dokážeme splnit téměř každé přání, a raději každému klientovi přizpůsobíme zbraň na míru než abychom se tvářili, že je jen jedno správné řešení.